Prekių krepšelis

The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Ar dirbtiniai saldikliai tikrai nekenksmingi

Ar dirbtiniai saldikliai tikrai nekenksmingi?

Daugelį metų mokslininkai manė, kad aspartamas ir kiti vadinamieji nemaistiniai saldikliai neturi jokio poveikio žmogaus organizmui.

Tačiau paskelbti nauji tyrimai rodo, kad šie cukraus pakaitalai gali pakeisti žarnyno mikrobiomą taip, kad tai gali turėti įtakos cukraus kiekiui kraujyje.

ŽARNYNO REAKCIJA

Prieš kelerius metus gydytojo imunologo ir mikrobiomos tyrėjo dr. Erano Elinavo vadovaujama, Weizmanno mokslo instituto Izraelyje komanda nustatė, kad cukraus pakaitalai veikia pelių mikrobiomą taip, kad tai gali turėti įtakos jų cukraus kiekiui kraujyje.

Dabar jie tai patvirtino atlikdami atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą su 120 sveikų suaugusiųjų.

Prieš tyrimą visi dalyviai griežtai vengė cukraus pakaitalų. Tyrimo metu kai kurie jų ir toliau vengė, o kiti 2 savaites kasdien vartojo sachariną, sukralozę, aspartamą arba steviją mažesnėmis nei leistina paros dozėmis.

Kiekvienas cukraus pakaitalas „reikšmingai ir aiškiai“ pakeitė išmatas ir burnoje esančius mikroorganizmus, o du iš saldiklių (sacharinas ir sukralozė) reikšmingai paveikė cukraus toleravimą, praneša tyrėjai.

Kai mokslininkai persodino žmogaus mikrobus iš išmatų pelėms be mikrobų, jie nustatė ryšį tarp cukraus pakaitalų pakeistų mikrobų ir pelių tolerancijos cukrui.

Tikėtina, kad šių saldiklių poveikis skirtingiems žmonėms skirsis dėl unikalios žmogaus mikrobiomos sudėties.

„Turime didinti informuotumą apie tai, kad cukraus pakaitalai daro poveikį žmogaus organizmui, nepaisant to, kas buvo manoma iš pradžių“, – pranešime spaudai sakė Elinavas. „Atsižvelgiant į tai, klinikinės pasekmės sveikatai, kurias jie gali sukelti žmonėms, lieka nežinomos ir nusipelno ilgalaikių tyrimų ateityje.“

ĮRODYMŲ VERTINIMAS

Jungtinės Karalystės ne pelno siekiančios organizacijos „Science Media Centre“ pareiškime keli ekspertai įvertino rezultatus.

Daktaras Duane’as Melloras, registruotas dietologas ir vyresnysis dėstytojas Astono universitete Jungtinėje Karalystėje, teigė, kad tyrimas neįrodo ryšio tarp visų cukraus pakaitalų ir didesnio cukraus kiekio kraujyje ilguoju laikotarpiu.

„Tačiau jis parodė, kad kai kurie asmenys, kurie paprastai nevartoja saldiklių, gali blogiau toleruoti gliukozę, per dieną suvalgę šešis [paketėlius] sacharino arba sukralozės, sumaišytos su gliukoze“, – sako D. Melloras.

Tyrime nepateikta jokios informacijos apie tai, kaip į šiuos produktus reaguoja žmonės, kurie paprastai vartoja saldiklius, arba žmonės, sergantys 1 ar 2 tipo diabetu.

„Tikėtina, kad kai kuriems žmonėms geresnė išeitis ir tvaresnis požiūris yra saldiklių vartojimas kaip „tarpinio laiptelio“, leidžiančio jiems sumažinti pridėtinio cukraus kiekį maisto produktuose ir gėrimuose, sumažinti suvartojamo cukraus kiekį ir vis tiek mėgautis tuo, ką jie valgo ir geria, pakeliui mažinant tiek pridėtinio cukraus, tiek saldiklių kiekį savo mityboje“, – sakė Mellor.

Daktaras Kevinas McConway, dirbantis Open University Jungtinėje Karalystėje, sakė , kad „svarbu suprasti, jog tyrimas nesako, kad šie saldikliai sveikatos požiūriu yra blogesni už cukrų.“

„Tačiau kokios tiksliai gali būti viso to pasekmės sveikatai, jei tokių yra, yra būsimų tyrimų objektas“, – priduria McConway.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais