Pienas ir pieno produktai yra populiarūs ir Lietuvoje, ir visoje Europoje. Pieno pramonė yra milžiniška. Viena iš priežasčių kodėl pienas toks populiarus – teigiama, kad jis yra pagrindinis kalcio, baltymų ir geležies šaltinis. Bet jei taip yra, kodėl vis dažniau įvairios institucijos siūlo apriboti pieno ir pieno produktų vartojimą?
Galbūt tiesa stebina, bet pienas nėra labai geras mineralų šaltinis.
Magnio, mangano, chromo ir seleno pakankamai dideliais kiekiais yra vaisiuose ir daržovėse – šaltiniuose, kuriuose yra ir kitų naudingų maistinių medžiagų (skaidulų, antioksidantų ir t.t.) ir kuriuose nėra didelio kiekio sočiųjų riebalų rūgščių, kaip kad pieno produktuose.
Taip, tai tiesa, kad piene yra daug kalcio, tačiau mums aktualesnis magnio trūkumas. Magnis organizme veikia kartu su kalciu. Idealus kalcio ir magnio santykis yra 2:1. Jums reikia dvigubai daugiau kalcio nei magnio. Pieno santykis yra 10:1, o sūrio santykis net 28:1.
Svarbu nepamiršti, kad pienas sukurtas ne žmonėms. Jis skirtas jauniems veršeliams. Sėklos, riešutai, žalios lapinės daržovės (pvz., špinatai, brokoliai ir kopūstai) – sveikesni ir mūsų organizmams priimtinesni mineralų ir kitų maistinių medžiagų šaltiniai.
Ar gamta mums bando kažką pasakyti?
Kūdikiai. Karvės pienas labai skiriasi nuo moters pieno įskaitant baltymų, kalcio, geležies, fosforo ir esminių riebiųjų rūgščių skirtumus. Dabar jau žinoma, kad ankstyvas žmogaus kūdikio maitinimas karvės pienu didiną tikimybę išsivystyti pieno alergijai, kuri pasireiškia 1 iš 10 naujagimių. Kai kurie bendri požymiai – viduriavimas, vėmimas, astma, sloga ir nuolatiniai diegliai.
Suaugę. Pieno vartojimas buvo susietas su įvairiomis rimtomis ligomis, įskaitant virškinimo sutrikimus, astmą, širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą. Kodėl? Keletas priežasčių:
- Didelis sočiųjų riebalų kiekis;
- Pieno produktai didina pH rūgštingumą žmogaus organizme;
- Netinkamas kalcio ir magnio santykis;
- Insulino augimo faktorius (IGF) – piene labai aukštas;
- Hormonams kenkiantys chemikalai (pvz., dioksinai, pesticidai);
- Estrogenas esantis piene (dėl ūkininkavimo praktikos, kai karvės melžiamos nuolat, net ir nėštumo metu).
Be to, apie 70 % žmonių negamina laktozės – fermento reikalingo pieno cukraus virškinimui. Visa tai leidžia teigti, kad pienas nėra tinkamas maistas žmonėms.
PIENO ATSISAKYMAS
Karvių pieno alergija paveikia apie 2–5 % kūdikių ir mažų vaikų, o pirmieji požymiai įprastai pasireiškia per pirmus keletą gyvenimo mėnesių. Dauguma vaikų iki 5 metų amžiaus išauga alergiją pienui, tačiau vidutiniškai 1 iš 1000 vaikų ir suaugusių pasilieka tikra alergija pienui visam gyvenimui.
Jei turite alergiją pienui, netoleruojate laktozės ar tiesiog nerimaujate dėl galimų sveikatos problemų aprašytų aukščiau – jūs galbūt nuspręsite sumažinti suvartojimą ar visiškai atsisakyti pieno produktų. Kaip jau minėjome – pieno produktų atsisakymas nereiškia, kad rizikuojate susidurti su mineralinių medžiagų trūkumu.
Alternatyvūs baltymų šaltiniai
Baltymai reikalingi beveik visiems biologiniams procesams, įskaitant raumenų ir kaulų augimą, ląstelių atsinaujinimą, hormonų gamybą, imuninę funkciją ir t.t.
Pupelės, lęšiai, balandos, žirniai ir kiti augaliniai baltymai (pvz., kanapių) yra natūralūs ir subalansuoti baltymų šaltiniai. Pakeisti karvių pieną galima sojos, ryžių, riešutų ar kokosų pienu. Jei turite galimybę – rinkitės ekologiškus produktus, taip būsite tikri, kad išvengsite galimo užterštumo hormonais ir antibiotikais.
Alternatyvūs kalcio šaltiniai
Kalcis reikalingas organizmo augimui, visapusiškai dantų ir kaulų sveikatai palaikyti. Daug žmonių mano, kad jei esate vegetaras arba veganas, arba nevartojate pieno produktų – neišvengiamai susidursite su kalcio trūkumu. Taip manoma dėl dviejų dalykų:
- nes pienas yra vienintelis (ar bent jau geriausias) kalcio šaltinis;
- nes jūs su maistu negausite pakankamai baltymų, o jų trūkumas paveiks organizmo gebėjimą įsisavinti kalcį ir kitus mineralus (natrį, magnį).
Tačiau kaip matote yra daugybė natūralių ir subalansuotų augalinės kilmės baltymų.
Augalinės kilmės produktuose randamą kalcį organizmas geba gerai įsisavinti ir jį panaudoti. Yra daug kalcio šaltinių, kurie prilygsta arba yra netgi geresnės kokybės už kalcį randamą pieno produktuose. Pavyzdžiui, jūros dumbliuose yra neįtikėtinai daug kalcio. Tiesa sakant juose yra didžiausia natūraliuose produktuose aptinkama kalcio koncentracija – 10 kartų daugiau nei piene. Be to, juose daug maistinių skaidulų, augalinės kilmės baltymų, beta–karotino (antioksidanto), jodo ir vitaminų, A, B, C ir E.
Kiti kokybiški kalcio šaltiniai – špinatai, sojos produktai, kviečių grūdų gemalai, lapiniai kopūstai, salotos, kanapių sėklos, rabarbarai, brokoliai, špinatai.