Prekių krepšelis

The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Apie glutaminą (L-glutaminas)

Glutaminas yra gausiausia amino rūgštis žmogaus kūne. Žmogaus kūnas įprastiems poreikiams pasigamina visą jam reikalingą glutamino kiekį. Tačiau didelio streso metu (pavyzdžiui, labai sunkiai treniruojantis arba patyrus traumą), jūsų organizmui gali reikėti daugiau glutamino nei jis gali jo pagaminti. Daugiausiai glutamino yra saugoma raumenyse ir plaučiuose, kur jis gausiai gaminamas.

Glutaminas yra svarbus amoniako pertekliaus pašalinimui iš organizmo. Jis tai pat padeda imuninės sistemos funkcijai, maisto virškinimui, ir yra reikalingas normaliai smegenų funkcijai užtikrinti.

Įprastai žmogaus kūnas gauna pakankamą kiekį glutamino, nes jį gamina pats organizmas ir papildomai jo gaunama su maistu. Tačiau prie tam tikrų medicininių būklių, įskaitant traumas, operacijas, infekcijas ir ilgalaikį stresą – glutamino lygis gali stipriai sumažėti. Tokiu atveju papildomas glutamino papildų vartojimas yra naudingas.

ATSIGAVIMAS PO LIGŲ IR ŽAIZDŲ GIJIMAS

Kai jūsų kūnas įsitempęs (nuo sužalojimų, infekcijų, nudegimų, traumų ar chirurginių procedūrų) į kraują jis išskiria kortizolio hormoną. Didelis kortizolio kiekis sumažina glutamino lygį jūsų organizme. Keletas tyrimų rodo, kad enterinio maitinimo (maitinimas per zondą) metu į maisto racioną papildomai įtraukus glutamino, jis padeda sumažinti mirčių skaičių tarp traumuotų ir kritiškai sergančių žmonių. Klinikiniai tyrimai taip pat rodo, kad papildomai vartojami glutamino papildai stiprina imuninę sistemą ir sumažina infekcijų tikimybę (ypatingai kalbant apie chirurgines operacijas). Glutaminas padeda gydant daugybinę organų disfunkciją po smūgių ar kitų sužeidimų. Glutaminas taip pat padeda pasveikti po sunkių nudegimų.

UŽDEGIMINĖS ŽARNYNO LIGOS

Glutaminas padeda apsaugoti virškinamojo trakto gleivinę. Dėl šios priežasties kai kurie mokslininkai mano, kad žmonės sergantys uždegiminėmis žarnyno ligomis (opiniu kolitu ir Krono liga) organizme turi per mažai glutamino. Tačiau dviejų klinikinių tyrimu metu nebuvo nustatyta jokio ryšio tarp papildomo glutamino vartojimo ir Krono ligos simptomų sumažėjimo. Daugiau mokslinių tyrimų reikia atlikti. Jei sergate uždegimine žarnyno liga – pasikonsultuokite su jūsų gydytoju dėl papildomo glutamino vartojimo.

ŽIV ir AIDS

Žmonės nešiojantys ŽIV arba AIDS dažnai netenka daug svorio (ypatingai raumenų masės). Keletas tyrimų su žmonėmis nešiojančiais ŽIV ir AIDS parodė, kad papildomai vartojamas glutaminas kartu su kitomis svarbiomis medžiagomis (vitaminu C ir E, beta karotinu, selenu, N–acetilcisteinu) padeda auginti raumenų masę ir pagerina maistingųjų medžiagų įsisavinimą.

SPORTININKAI

Ištvermės sportininkai (pavyzdžiui, maratono bėgikai) naudoja daug glutamino atsargų taip sumažindami jo lygį organizme. Todėl neretai po varžybų jie persišaldo ir suserga. Kai kurie ekspertai mano, kad tai nutinka dėl glutamino ir vaidmens, kurį jis atlieka imuninėje sistemoje. Vienu tyrimu nustatyta, kad ištvermės sportininkai papildomai vartoję glutamino papildus – rečiau „pasigavo“ infekcijų.

VĖŽYS

Daug žmonių sergančių vėžiu turi žemą glutamino lygį. Dėl to dalis mokslininkų mano, kad būtų naudinga vėžiu sergantiems žmonėms glutamino vartoti papildomai. Glutamino papildai dažnai skiriami žmonėms, kurie nusilpę po chemoterapijų ar radiacinio gydymo. Taip pat jis duodamas pacientams po kaulų čiulpų transplantacijų.

Glutaminas sumažina stomatitą (burnos gleivinės uždegimą), kurį sukelia chemoterapija. Keletu tyrimų nustatyta, kad papildomas glutamino vartojimas sumažina viduriavimą susijusį su chemoterapija.

GLUTAMINO ŠALTINIAI

Glutamino yra gyvūninės ir augalinės kilmės baltymuose, pavyzdžiui, jautienoje, kiaulienoje, paukštienoje, piene, jogurte, rikota sūryje, varškės sūryje, špinatuose, petražolėse, kopūstuose.

GLUTAMINO FORMOS

Glutaminas, įprasta forma L-glutaminas, parduodamas atskirai arba kaip baltyminių papildų sudedamoji dalis. Gali būti miltelių, kapsulių, tablečių ar skysčių pavidalo.

KAIP VARTOTI?

Glutaminą reikia vartoti su šaltu arba kambario temperatūros maistu ar skysčiais. Glutamino negalima vartoti su karštais gėrimais, nes karštis jį sunaikina.

Vaikams iki 10 metų papildomai vartoti glutamino nerekomenduojama, nebent jūsų gydytojas nurodė kitaip.

Suaugusiems – priklausomai nuo vartojimo priežasties. Geriausiai pasitarti su gydytoju.

ATSARGUMO PRIEMONĖS

Kadangi galimi šalutiniai poveikiai ir sąveika su kitais vaistais – glutaminą rekomenduojame vartoti pasitarus su sveikatos priežiūros specialistu.

Glutamino negalima vartoti su karštais gėrimais, nes jie sunaikina glutaminą. Jis taip pat turi būti laikomas sausoje vietoje.

Žmonės su inkstų, kepenų ligomis arba Reye sindromu (reta, kartais mirtina liga vaikystėje, kuri siejama su aspirino vartojimu) papildomai vartoti glutamino neturėtų.

Žmonės turintys psichikos sutrikimų arba kuriems anksčiau yra buvę traukulių, turėtų būti atsargūs su papildomu glutamino vartojimu. Kai kurių tyrėjų nuomone, glutaminas gali pabloginti šias būkles.

Daugeliui vyresnių žmonių susilpnėjusį inkstų funkcija, todėl glutamino jie turėtų vartoti mažiau.

Glutaminas skiriasi nuo glutamato (glutamato rūgštis), mononatrio glutamato ir glitimo (gliuteno). Glutaminas nesukelia neigiamų simptomų (tokių kaip galvos skausmas, dilgčiojimas ar deginimo pojūtis) žmonėms, kurie yra jautrūs mononatrio glutamatui. Žmonės, kurie yra jautrūs glitimui – glutaminą gali vartoti be problemų. Tačiau pasitaiko ir tokių žmonių, kurie yra jautrūs ir glutaminui.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais