Prekių krepšelis

The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Antioksidantai

Antioksidantai saugo organizmą

Kaip žinote, deguonis yra būtinas elementas gyvybės palaikymui. Tačiau nepaisant šio fakto, jis taip pat gali gaminti kenksmingas medžiagas (oksidantus) organizme, vadinamas laisvaisiais radikalais. Antioksidantai  – molekulės, kurios stabdo kitų molekulių oksidaciją.

KAS YRA LAISVIEJI RADIKALAI?

Žmogaus organizmas yra labai sudėtingas. Biologiniai procesai, kurių metu vartojame energiją, absorbuojame ir naudojame maistines medžiagas iki pat ląstelių lygio, yra itin sudėtingi ir tikslūs. Daugeliu atvejų trilijonai ląstelių veikiančių mūsų organizme viską atlieka nepriekaištingai ir veikia sklandžiai. Tačiau, kaip ir visa kita, žmogaus organizmas kartais gali nustoti veikti efektyviai, todėl gali atsirasti fizinių negalavimų.

Žmogaus organizmas naudoja deguonį kasdienėms funkcijoms ir procesams atlikti, pvz., virškinimo ir metabolizmo metu. Toks deguonies naudojimas sąlygoja šalutinių produktų, vadinamųjų laisvųjų radikalų atsiradimą. Laisvieji radikalai yra reaktyvios molekulės, galinčios pažeisti ir netgi sunaikinti DNR ir ląstelių struktūrą organizme. Dėl to vyksta senėjimo procesai, kyla uždegimai ir ligos.

Laisvųjų radikalų kiekis įprastai didėja šiais atvejais:

 • Senstant;
 • Stresuojant;
 • Sergant;
 • Esant didelei toksinei apkrovai;
 • Maitinantis nekokybišku ir per riebiu maistu;
 • Sportuojant;
 • Vartojant per daug alkoholio;
 • Dėl aplinkos užterštumo.

Laisvieji radikalai yra potencialiai tokie kenksmingi dėl jų nestabilumo – jie nuolatos bando stabilizuotis „vogdami“ elektronus iš greta esančių molekulių, tokiu būdu joms kenkia ir jose taip pat sukelia nestabilumą. Savo ruožtu šios molekulės turi ieškoti naujų elektronų iš greta esančių kitų molekulių, ydingas ciklas tęsiasi.

KAS YRA ANTIOKSIDANTAI?

Antioksidantai tai bet kuri medžiaga, kuri slopina oksidaciją ir padeda pašalinti potencialiai kenksmingus oksidatorius iš gyvų organizmų.

Antioksidantus organizmas gali gaminti pats (pvz., metabolinių fermentų formoje) arba jie gali būti gaunami su maistu. Antioksidantai yra vitaminų, mineralų, karotinoidų, polifenolių ir kitų maistinių medžiagų bei fito-cheminių medžiagų formose. Kai kurie gerai žinomi maisto fermentų antioksidantų pavyzdžiai:

 • beta-karotinas (vitamino A prekursorius);
 • vitaminas C ir vitaminas E (du vieni stipriausių antioksidantų);
 • astaksantinas (karotinoidas randamas Antarktinių krilių aliejuje);
 • ir mikroelementas selenas.

Dažnai didelė koncentracija antioksidantų būna augalinės kilmės produktuose, tokiuose kaip vaisiai, daržovės, žolelės (pvz., žaliosios arbatos lapai) ir grūdai. Jų taip pat galima įsigyti maisto papildų pavidalu. Natūralių antioksidantų nereikėtų maišyti su sintetiniais antioksidantais kurie naudojami kaip maisto priedai siekiant apsaugoti produktus nuo gedimo.

KAIP ANTIOKSIDANTAI PADEDA APSAUGOTI ORGANIZMĄ?

Vienas biologinis procesas, kuris nėra iki galo suprantamas – antioksidantų ir laisvųjų radikalų sąveika. Manoma, kad antioksidantai gali padėti apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos „nusiųsdami“ elektronus į reikalingas molekules prieš joms „pavagiant“ elektronus iš kitų gyvybiškai svarbių molekulių. Tokiu būdu stabilizuojant laisvuosius radikalus, grandininę reakciją galima sustabdyti. Teorija sakoma, kad atsiradus disbalansui tarp antioksidantų ir laisvųjų radikalų, oksidacinis stresas gali pažeisti ląsteles, susilpninti imuninę sistemą, sukelti uždegimus ir galbūt ligas. Ir priešingai, tinkamas antioksidantų kiekis organizme gali padėti palaikyti stiprų imunitetą, bendrą gerą sveikatą ir aukštą energijos lygį.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / PayPal / Paysera