The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Netinkama mityba

7 požymiai, kad jūsų mityba nėra tinkama

Tinkamai maitintis ne visada lengva. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms. Galbūt nesate tokie aktyvūs kaip jaunystėje, todėl jums gali reikėti mažiau kalorijų. Tačiau tyrimai rodo, kad vyresnio amžiaus žmonėms gali reikėti daugiau tam tikrų pagrindinių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, B grupės vitaminų ir kalcio.

Deja, maistinių medžiagų trūkumas ir netinkama mityba gali išlikti ilgą laiką, kol pasireiškia fiziniai požymiai ar simptomai. Vis dėlto yra keletas požymių, į kuriuos galite atkreipti dėmesį jūs ir jūsų gydytojas.

NEPAAIŠKINAMAS NUOVARGIS

Nuovargis yra dažnas šalutinis geležies trūkumo, kuris gali sukelti anemiją, pasireiškiančią mažu raudonųjų kraujo kūnelių kiekiu, poveikis. Anemija taip pat gali pasireikšti neįprastu blyškumu. Tačiau atminkite – kitos ligos gali sukelti pernelyg didelį nuovargį, įskaitant širdies ligas, depresiją ar skydliaukės ligas.

Jei jaučiatės neįprastai silpni ar pavargę, pravartu apie tai įspėti gydytoją. Jei sergate anemija, gydytojas gali paskirti papildų.

LŪŽINĖJANTYS IR SAUSI PLAUKAI

Plaukai, kurių didžiąją dalį sudaro baltymai, yra svarbus mitybos trūkumų diagnostinis rodiklis.

„Kai vyresnio amžiaus žmogaus plaukai atrodo trapūs, sausi ir reti, tai dažnai yra ženklas, kad jo mityba netinkama“, – sako Kathleen Niedert, RD, „Western Home Communities“ klinikinės mitybos ir maitinimo paslaugų direktorė Ajovoje.

Trapūs plaukai gali reikšti, kad trūksta nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, baltymų, geležies ir kitų maistinių medžiagų. Tam tikras plaukų slinkimas yra įprastas su amžiumi. Tačiau jei plaukai pradeda slinkti neįprastai greitai, priežastis gali būti maistinių medžiagų trūkumas. Gydytojui nustačius trūkumą, galite jį gydyti maistinių medžiagų gausiais maisto produktais ir maisto papildais.

NAGŲ BŪKLĖ

Nagai, kaip ir plaukai, yra ankstyvas įspėjamasis ženklas apie netinkamą mitybą. Šaukštelio formos nagai, kai nagas išlenktas iš nago pagrindo kaip šaukštelis (būklė, vadinama koilonichija), gali būti geležies stokos anemijos požymis.

Jei sergate geležies stokos anemija, gydytojas gali rekomenduoti geležies preparatus ir daug geležies turinčius maisto produktus, pavyzdžiui, kepenis ir vėžiagyvius, tokius kaip moliuskai, austrės ir midijos.

BURNOS PROBLEMOS

Burnos kampučių įtrūkimai ar uždegimas gali būti įspėjamasis riboflavino (B2) arba geležies trūkumo požymis. Neįprastai blyškus ar patinęs liežuvis yra įspėjamasis geležies arba B grupės vitaminų trūkumo požymis. Geležies, cinko arba B grupės vitaminų koncentracijai nukritus žemiau reikiamos ribos, gali atsirasti burnos deginimo sindromu vadinama būklė, kuri vis dar glumina mokslininkus.

Vėlgi, patvirtinus konkrečius mitybos trūkumus, juos galima gydyti maistinių medžiagų gausiais maisto produktais ir maisto papildais.

VIDURIAVIMAS

Lėtinis viduriavimas gali būti malabsorbcijos požymis, o tai reiškia, kad organizmas nevisiškai įsisavina maistines medžiagas. Malabsorbciją gali sukelti infekcija, operacija, tam tikri vaistai, gausus alkoholio vartojimas ir virškinimo sistemos sutrikimai, tokie kaip Krono liga.

Svarbu pasitarti su gydytoju, jei viduriuojate nuolat.

APATIJA ARBA DIRGLUMAS

Nepaaiškinami nuotaikos pokyčiai, ypač apatija ar irzlumas, gali būti rimtos ligos, pavyzdžiui, depresijos, simptomai. Tačiau tai taip pat gali būti simptomai, kad jūsų organizmas negauna reikiamos energijos.

Jei jus nuolat kamuoja prasta nuotaika ar užmaršumas, svarbu, kad jus patikrintų gydytojas.

APETITO STOKA

Su amžiumi apetitas dažnai sumažėja. Skonio receptoriai praranda jautrumą. Jei taip pat tampate mažiau aktyvūs, jums gali reikėti mažiau kalorijų. Kai kurie vaistai taip pat gali slopinti apetitą.

„Lėtinis apetito trūkumas yra rimtas įspėjamasis ženklas, kad jums gali grėsti mitybos nepakankamumas“, – sako Nensė Wellman (Nancy Wellman), gydytoja dietologė, buvusi JAV Mitybos ir dietologijos akademijos prezidentė. Yra daugybė priežasčių, dėl kurių senstant gali sumažėti apetitas, įskaitant sunkias ligas, depresiją, tam tikrus vaistus ir demenciją. Jei pastebėjote, kad praleidžiate valgymus, nes nesate alkani, pasitarkite su gydytoju.

Kraujo tyrimai gali parodyti, ar jums trūksta kai kurių pagrindinių maistinių medžiagų. Registruotas dietologas, įvertinęs jūsų suvartojamą maistą, taip pat gali pastebėti maistinių medžiagų trūkumą.

„Svarbu greitai įspėti gydytoją, jei pasikeičia jūsų apetitas arba pradedate praleidinėti valgymus“, – sako Wellman. Taip galėsite užkirsti kelią mitybos sutrikimams, kol jie nesukėlė rimtų problemų.

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais