5:2 dieta grindžiama protarpinio pasninkavimo principu. Jos esmė – penkias dienas per savaitę valgote įprastai, o likusias dvi ribojate suvartojamų kalorijų kiekį (pasninkaujate). Be svorio kritimo, 5:2 dietos fanai teigia, kad ji pagerina gyvenimo kokybę ir smegenų funkciją, apsaugo nuo tokių ligų kaip demencija ir Alzheimerio liga.
Įrodymų dėl 5:2 dietos veiksmingumo yra labai nedaug palyginti su kitomis svorio metimo technikomis. Vienas 2010 m. atliktas tyrimas parodė, kad moterys, kurioms buvo skiriama 5:2 dieta, sulieknėjo lygiai taip pat kaip ir moterys, kurios kontroliavo suvartojamų kalorijų kiekį. Be to, joms vienodai sumažėjo lėtinių ligų (tokių kaip 2 tipo diabetas) išsivystymo rizika. Yra tam tikrų įrodymų, kad 5:2 dietos modelis gali padėti sumažinti kai kurių vėžio rūšių, susijusių su nutukimu, riziką (pvz., krūties vėžio).
Argumentai už
Laikytis režimo dvi dienas per savaitę yra lengviau nei septynias, todėl tikėtina, kad jums bus paprasčiau įprasti prie tokio valgymo būdo ir sėkmingai numesti svorio. Dvi dienas per savaitę laikantis mažesnio kaloringumo dietos gali sumažėti kūno riebalų kiekis, atsparumas insulinui ir kai kurių lėtinių ligų išsivystymo rizika.
Argumentai prieš
Dienomis, kai nereikia riboti suvartojamų kalorijų kiekio – negalima valgyti be saiko ir ką norite. Nors ir nereikia skaičiuoti kalorijų, reikėtų rinktis sveikesnius produktus ir būti fiziškai aktyviems.
Valgių praleidinėjimai gali sukelti galvos skausmus, dirglumą, susierzinimą, koncentracijos stoką, o tai gali paveikti kitas kasdienes užduotis. Kiti galimi šalutiniai poveikiai – mieguistumas dienos metu, blogas burnos kvapas, dehidratacija.
Verdiktas
5:2 dieta yra paprastas būdas sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį. Yra daugybė šios dietos versijų – kai kurios jų sveikesnės už kitas. Dauguma tyrimų susijusių su reguliariu pasninkavimu yra trumpalaikiai, su nedideliu tiriamųjų skaičiumi arba atlikti su gyvūnais. Jei nusprendėte rinktis tokią dietą, rinkitės versiją sukurtą profesionalaus dietologo, kurioje vyrautų sveiki ir subalansuoti produktai. Siekiant palaikyti gerą sveikatą, svarbu išvengti dehidratacijos ir maistinių medžiagų trūkumo bei persivalgymų dienomis, kai nereikia skaičiuoti kalorijų. Niekada nepraleidinėkite valgymų jei esate nėščia, turėjote arba esate linkę į valgymo sutrikimus ar sergate cukriniu diabetu.