Prekių krepšelis

The Science of Nutrition

Nemokamas pristatymas nuo 35 € krepšelio vertės

labas@healthylife.lt | +370 607 72107

Informacija

Kontaktai

+370 607 72107
labas@healthylife.lt

Socialiniai tinklai

Fermentai maiste

11 maisto produktų, kuriuose yra natūralių virškinimo fermentų

Kai kuriuose maisto produktuose, įskaitant tam tikrus vaisius, pavyzdžiui, ananasus, ir fermentuotus maisto produktus, pavyzdžiui, raugintus kopūstus, yra virškinimo fermentų, kurie gali būti naudingi virškinimui.

Virškinimo sistemą sudaro daugybė organų. Šie organai priima maistą ir skysčius, kuriuos valgote, ir suskaido juos į paprastesnes formas, pvz., baltymus, angliavandenius, riebalus, vitaminus. Tuomet maistinės medžiagos plonąja žarna patenka į kraujotaką, kur jos suteikia energijos augimui ir atstatymui.

Šiam procesui būtini virškinimo fermentai, kurie suskaido tokias molekules kaip riebalai, baltymai ir angliavandeniai į dar mažesnes molekules, kurias galima lengvai įsisavinti.

Yra trys pagrindiniai virškinimo fermentų tipai:

  • Proteazės: Skaido baltymus į mažus peptidus ir aminorūgštis
  • Lipazės: Riebalus skaido į tris riebalų rūgštis ir glicerolio molekulę
  • Amilazės: Skaido angliavandenius, pvz., krakmolą, į paprastuosius cukrus

Plonojoje žarnoje taip pat gaminami fermentai: laktazė, maltazė ir sukrazė.

Jei organizmas negali pasigaminti pakankamai virškinimo fermentų, maisto molekulės negali būti tinkamai suvirškintos. Dėl to gali atsirasti virškinimo sutrikimų, pavyzdžiui, laktozės netoleravimas.

Taigi maisto produktų, kuriuose gausu natūralių virškinimo fermentų, vartojimas gali padėti pagerinti virškinimą.

Toliau pateikiame 11 produktų, kuriuose yra natūralių virškinimo fermentų.

ANANASAI

Ananasas – skanus tropinis vaisius, kuriame gausu virškinimo fermentų.

Ananasuose yra virškinimo fermentų grupės, vadinamos bromelainu. Šie fermentai yra proteazės, kurios skaido baltymus į sudėtines dalis, įskaitant aminorūgštis. Tai padeda virškinti ir įsisavinti baltymus.

Bromelaino galima įsigyti miltelių pavidalu, kurie padeda suminkštinti kietą mėsą. Jis taip pat plačiai paplitęs kaip maisto papildas, padedantis žmonėms, kuriems sunku virškinti baltymus.

PAPAJOS

Papaja – dar vienas tropinis vaisius, kuriame gausu virškinimo fermentų.

Kaip ir ananasuose, papajose yra proteazių, kurios padeda virškinti baltymus. Tačiau juose yra kitos grupės proteazių, vadinamų papainu.

Papaino taip pat galima įsigyti kaip mėsos minkštiklį ir virškinimo papildą.

Tyrimai parodė, kad vartojant papajų pagrindu pagamintą preparatą gali palengvėti virškinimo simptomai, tokie kaip vidurių užkietėjimas ir pilvo pūtimas.

Jei norite valgyti papajas, įsitikinkite, kad jos prinokusios ir termiškai neapdorotos, nes karštis gali sunaikinti virškinimo fermentus.

Be to, neprinokusios arba pusiau prinokusios papajos gali būti pavojingos nėščiosioms, nes gali skatinti sąrėmius.

MEDUS

Šiame gardžiame skystyje gausu daug naudingų junginių, įskaitant virškinimo fermentus. (1)

Toliau pateikiami meduje, ypač natūraliame meduje, esantys fermentai:

  • Diastazės: Skaido krakmolą į maltozę
  • Amilazės: Skaido krakmolą į cukrų, pavyzdžiui, gliukozę ir maltozę
  • Invertazės: Skaido sacharozę, cukraus rūšį, į gliukozę ir fruktozę
  • Proteazės: Skaido baltymus į aminorūgštis

Įsitikinkite, kad perkate neapdorotą medų, jei siekiate, kad jis būtų naudingas virškinimui. Perdirbtas medus dažnai kaitinamas, o didelis karštis gali sunaikinti virškinimo fermentus.

MANGAI

Mangas – sultingas tropinis vaisius. Juose yra virškinimo fermentų amilazių – fermentų grupės, skaidančios kompleksinius angliavandenius į cukrų, pavyzdžiui, gliukozę ir maltozę.

Amilazės fermentai mangų vaisiuose tampa aktyvesni vaisiams nokstant. Štai kodėl mangai tampa saldesni, kai pradeda nokti.

Amilazės fermentus taip pat gamina kasa ir seilių liaukos. Jie padeda suskaidyti angliavandenius, kad organizmas juos lengvai įsisavintų.

Todėl dažnai rekomenduojama prieš ryjant maistą gerai sukramtyti, nes seilėse esantys amilazės fermentai padeda suskaidyti angliavandenius, kad juos būtų lengviau virškinti ir įsisavinti. (2)

AVOKADAI

Skirtingai nei kiti vaisiai, avokadai unikalūs tuo, kad juose yra daug sveikų riebalų ir mažai cukraus.

Juose yra virškinimo fermento lipazės. Šis fermentas padeda suvirškinti riebalų molekules į mažesnes molekules, pavyzdžiui, riebalų rūgštis ir glicerolį, kurias organizmas lengviau įsisavina.

Lipazę taip pat gamina kasa, todėl jos nereikia gauti su maistu. Tačiau lipazės papildų vartojimas gali palengvinti virškinimą, ypač po daug riebalų turinčio maisto. (3)

Avokaduose yra ir kitų fermentų, įskaitant polifenolio oksidazę. Šis fermentas yra atsakingas už tai, kad deguonies poveikyje žali avokadai tampa rudi.

BANANAI

Bananai yra dar vienas vaisius, kuriame yra natūralių virškinimo fermentų.

Juose yra amilazių ir gliukozidazių – dviejų fermentų grupių, kurios skaido kompleksinius angliavandenius, pavyzdžiui, krakmolą, į mažesnius ir lengviau įsisavinamus cukrus.

Kaip ir manguose, šie fermentai krakmolą skaido į cukrų, kai bananai pradeda nokti. Todėl prinokę geltoni bananai yra daug saldesni už neprinokusius žalius bananus.

Be fermentų kiekio, bananai yra puikus maistinių skaidulų, kurios gali padėti virškinimo sistemos sveikatai, šaltinis. Vidutinio dydžio banane (118 g) yra 3,1 g skaidulinių medžiagų.

Du mėnesius trukusiame 34 moterų tyrime buvo nagrinėjamas ryšys tarp bananų valgymo ir sveikų žarnyno bakterijų augimo.

Moterų, kurios kasdien suvalgydavo po du bananus, sveikų žarnyno bakterijų kiekis padidėjo, bet nežymiai. Tačiau jos jautė gerokai mažesnį pilvo pūtimą. (4)

KEFYRAS

Pramonėje kefyras gaminamas į pieną pridedant kefyro „grūdelių“. Šie grūdai iš tikrųjų yra mielių, pieno rūgšties bakterijų ir acto rūgšties bakterijų kultūros, primenančios kalafiorą. (5)

Fermentacijos metu bakterijos virškina piene esančius natūralius cukrus ir paverčia juos organinėmis rūgštimis ir anglies dioksidu. Šis procesas sukuria sąlygas, padedančias bakterijoms augti, taip pat prideda maistinių medžiagų, fermentų ir kitų naudingų junginių.

Kefyre yra daug virškinimo fermentų, įskaitant lipazę, proteazę ir laktazę.

Laktazė padeda virškinti laktozę – piene esantį cukrų, kuris dažnai blogai virškinamas. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad kefyras pagerino laktozės virškinimą žmonėms, netoleruojantiems laktozės. (6)

RAUGINTI KOPŪSTAI

Fermentacijos proceso metu raugintuose kopūstuose taip pat atsiranda virškinimo fermentų, todėl jie yra puikus būdas padidinti virškinimo fermentų kiekį. (7)

Rauginti kopūstai ne tik turi virškinimo fermentų, bet ir laikomi probiotiniu maistu, nes juose yra sveikų žarnyno bakterijų, kurios stiprina virškinimo sistemos sveikatą ir imunitetą.

Atlikti tyrimai parodė, kad probiotikų vartojimas gali palengvinti virškinimo simptomus, tokius kaip pilvo pūtimas, dujos, vidurių užkietėjimas, viduriavimas ir skrandžio skausmas, tiek sveikiems suaugusiesiems, tiek sergantiems DŽS, Krono liga ir opiniu kolitu.

KIMČI

Kimči yra korėjietiškas garnyras, gaminamas iš fermentuotų daržovių.

Kaip ir raugintų kopūstų bei kefyro atveju, fermentacijos proceso metu atsiranda sveikų bakterijų, kurios suteikia maistinių medžiagų, fermentų ir kitų naudingų medžiagų. (8)

Kimči sudėtyje yra Bacillus rūšies bakterijų, kurios gamina proteazes, lipazes ir amilazes. Šie fermentai atitinkamai virškina baltymus, riebalus ir angliavandenius. (9)

Kimči ne tik padeda virškinti, bet ir yra susijęs su kitais sveikatai naudingais veiksniais. Jis gali būti veiksmingas mažinant cholesterolio kiekį ir kitus širdies ligų rizikos veiksnius. (10)

Atlikę tyrimą su 100 jaunų, sveikų dalyvių, mokslininkai nustatė, kad tų, kurie valgė daugiausiai kimči, bendrasis cholesterolio kiekis kraujyje sumažėjo labiausiai. Padidėjęs bendras cholesterolio kiekis kraujyje yra širdies ligų rizikos veiksnys. (11)

KIVIAI

Kiviai yra valgomos uogos, kurios neretai rekomenduojamos virškinimui palengvinti.

Tai puikus virškinimo fermentų, ypač proteazės, vadinamos aktinidainu, šaltinis. Šis fermentas padeda virškinti baltymus ir komerciškai naudojamas kietai mėsai minkštinti.

Be to, kiviuose yra daug kitų fermentų, padedančių vaisiams nokti.

Mokslininkai mano, kad aktinidainas yra viena iš priežasčių, kodėl kiviai padeda virškinti.

Atlikus tyrimą su gyvūnais nustatyta, kad į mitybos racioną įtraukus kivių vaisių, skrandyje pagerėjo jautienos, glitimo ir sojų baltymų izoliatų virškinimas. Manoma, kad taip atsitiko dėl jame esančio aktinidino.

Kitame tyrime su gyvūnais analizuotas aktinidino poveikis virškinimui. Jame vieni gyvūnai buvo šeriami kiviais su aktyviuoju aktinidinu, o kiti – kiviais be aktyviojo aktinidino.

Rezultatai parodė, kad gyvūnai, šeriami kiviais su aktyviuoju aktinidinu, efektyviau virškino mėsą. Mėsa taip pat greičiau judėjo skrandyje.

Atlikus tyrimus su žmonėmis taip pat nustatyta, kad kiviai padeda virškinti, mažina pilvo pūtimą ir padeda sumažinti vidurių užkietėjimą.

IMBIERAS

Imbieras jau tūkstančius metų naudojamas kulinarijoje ir tradicinėje medicinoje.

Kai kurie įspūdingi imbiero privalumai sveikatai gali būti susiję su jo virškinimo fermentais.

Imbiero sudėtyje yra proteazės zingibaino, kuris skaido baltymus į jų sudedamąsias dalis. Zingibainas komerciškai naudojamas imbierinio pieno varškei, populiariam kinų desertui, gaminti .

Kitaip nei kitos proteazės, jis nėra dažnai naudojamas mėsai minkštinti, nes jo galiojimo laikas trumpas.

Dažnai manoma, kad per ilgai skrandyje užsibuvęs maistas yra virškinimo sutrikimų priežastis.

Tyrimai su sveikais suaugusiaisiais ir virškinimo sutrikimais sergančiais asmenimis rodo, kad imbieras padėjo maistui greičiau judėti skrandyje, skatindamas susitraukimus.

Tyrimai su gyvūnais taip pat parodė, kad prieskoniai, įskaitant imbierą, padėjo padidinti virškinimo fermentų, tokių kaip amilazės ir lipazės, gamybą organizme.

Be to, imbieras, atrodo, yra perspektyvus vaistas nuo pykinimo ir vėmimo. (12)

Nemokamas pristatymas

Nuo 35 € krepšelio vertės

Grąžinimo garantija

Grąžinkite per 14 d.

Kokybės garantija

Sertifikuota, registruota VMVT

100% saugus atsiskaitymas

SEB / Swedbank / Grynais